Chciałabym się podzielić z Wami paroma faktami o których się niedawno dowiedziałam. Okazało się, że podczas wypadku miałam uszkodzenie podwzgórza. Wygooglowałam więc i na wikipedii wyczytałam:

Podwzgórze- część podkorowa mózgowia zaliczana do międzymózgowia. Podwzgórze składa się z wielu jąder spełniających szereg istotnych funkcji.

Podwzgórze produkuje i wydziela neurohormony i w ten sposób funkcjonalne łączy ośrodkowy układ nerwowy z układem wewnątrzwydzielniczym, poprzez przysadkę mózgową.

Podwzgórze reguluje liczne procesy metaboliczne oraz wiele funkcji autonomicznego i ośrodkowego układu nerwowego.

Podwzgórze kontroluje

 

Stąd wyjaśniło się troszkę dla mnie to dlaczego bardzo długo tak naprawdę praktycznie do teraz nie odczuwałam uczucia sytości. Mimo, że jem raczej zdrowo, jadłam za duże porcje i przytyłam od wypadku 13 kg. Wcześniej trzymałam wagę 57/58 kg. Trenowałam też częściej. Teraz staram się wrócić do aktywności. Raz jest lepiej raz gorzej. Senność mnie nie opuszcza i pomimo że czasem sypiam po 10 godz. I tak najchętniej po pracy poszłabym spać. Po wypadku , a właściwie po wyjściu ze szpitala miałam zakłócony rytm dobowy. Początkowo albo ciągle spałam albo miałam znowu bezsenne noce. Obecnie właśnie non stop jestem senna, byłam u neurologa na kontroli, ale stwierdził, że po takich obrażeniach jest to naturalne, poza tym może być to również powiązane z depresją.

Podwzgórze zawiera ważne ośrodki kierujące czynnością autonomicznego układu nerwowego, gospodarką wodną organizmu (regulacją ilości wody i odczuwaniem pragnienia), termoregulacją, czynnością gruczołów wewnątrzwydzielniczych, pobieraniem pokarmu (głód i sytość), przemianą tłuszczów, przemianą węglowodanów (cukrów), snem i czuwaniem, czynnościami seksualnymi (cyklami układu rozrodczego, popędem seksualnym) oraz reakcjami emocjonalnymi. Czynność podwzgórza pozostaje w ścisłym związku z przysadką mózgową.

Podwzgórze jest także ośrodkiem preferencji seksualnych. Pełni odmienne funkcje u mężczyzn i u kobiet. U mężczyzn reguluje przepływ hormonów w taki sposób, żeby znajdowały się na stałym poziomie. U kobiet podwzgórze reaguje na wysoki poziom hormonu hamując jego wydzielanie, a gdy jest on niski – znów pobudzając.

 

Często czytam na temat PTSD. Polecam więc Wam artykuł ze strony pracownia-agnosco:

http://www.pracownia-agnosco.pl/biblioteka/28-ptsd-gdy-zycie-rozpada-sie-na-milion-kawalkow

 

Ostatnio mało piszę bo nie mam totalnie weny. Ciągle ogarnia mnie senność i tak jak wcześniej musiałam brać tabletki nasenne teraz znowu z zaśnięciem nie mam najmniejszego problemu.

Wróciłam na terapię, ponieważ niektóre rzeczy jeszcze we mnie siedzą i muszę się z nimi uporać, jak chociażby przejście przez to feralne skrzyżowanie. Myślę, że niebawem się z tym uporam, chce się z tym zmierzyć. Do niedawna rzeczywiście zaczęłam sobie w ten sposób radzić, że jadąc koło tego skrzyżowania tramwajem robiłam wszystko żeby tam nie patrzeć, czytałam coś lub nieświadomie wyszukiwałam jakiś napisów i czytałam wyrazy od tyłu….nie zastanawiałam się nad tym dlaczego tak robię. W pewnym sensie była to jednak moja ucieczka, byle tylko nie myśleć o tym, nie konfrontować się z tym wszystkim. Wypełniałam sobie każdy dzień na maxa byle tylko nie mieć chwili na rozmyślenia, bo bałam się że coś mi się przypomni.

Po ostatniej wizycie u psycholog miałam sen o rozprawie sądowej. Pamiętam tylko, że nie słyszałam o czym sędzia rozmawia z adwokatami i podeszłam bliżej, wtedy zadzwonił oczywiście budzik. Zazwyczaj nie śni mi się nic z wypadku, jak już to zdarza się, że śni mi się mój były narzeczony. W ostatnim śnie przedstawiał mi swoją nową dziewczynę. Widuję go w weekendami na uczelni, bo też poszedł na podyplomówkę. Początkowo mieliśmy nawet być na tym samym kierunku ale kierunek nie mógł wystartować i poszedł na inny, a w międzyczasie okazało się że dietetyka jednak rusza. Także i go widuję i non stop słyszę jego nazwisko przy wyczytywaniu obecności.

No ale wracając do sportu. 07.04 zapisałam się do wyzwania Ewy Chodakowskiej na instagramie. Na razie zaliczyłam 2 treningi, zobaczymy jak będzie dalej 🙂

Poza tym szczerze do niedawna nie lubiłam MMA- nie uważałam tego za sport. Ale wszystko się zmieniło jak pojechałam z chłopakiem do Łodzi na KSW. Jednak ta cała atmosfera na żywo zrobiła na mnie ogromne wrażenie i spodobało mi się bardzo. Był ktoś z was może na KSW ? Naprawdę polecam.

Nie wiem jak wy, ale ja bardzo lubię robić różnego rodzaju testy 🙂

Polecam Wam test osobowości:

https://www.16personalities.com/pl

Mi wyszła osobowość: OBROŃCA.

Poniżej opis:

 

Miłość wzrasta tylko przez dzielenie się. Możesz mieć jej więcej dla siebie tylko wówczas, jeśli dasz ją innym.

BRIAN TRACY

Obrońca to dość wyjątkowa osobowość, gdyż obdarzeni nią ludzie mają wiele cech indywidualnych wymykających się jej charakterystyce. Choć pełni empatii, Obrońcy mogą być zaciekli, gdy bronią rodziny lub przyjaciół; choć są cisi i zdystansowani, zwykle mają też wysoce rozwinięte umiejętności towarzyskie i solidne więzi społeczne; choć poszukują bezpieczeństwa i stabilności, mogą być niezwykle otwarci na zmiany, o ile tylko czują się zrozumiani i szanowani. Jak to często bywa, ludzie o typie osobowości Obrońcy nie są tylko prostą sumą swoich części, a ich tożsamość definiuje sposób, w jaki wykorzystują swoje mocne strony.

Obrońcy to prawdziwi altruiści, na życzliwość odpowiadają jeszcze większą życzliwością, a w pracę i kontakty z ludźmi, które uznają za ważne, angażują się z entuzjazmem i wielkodusznością.

Ten typ osobowości stanowi dużą część populacji, co jest bardzo korzystne – odsetek Obrońców wynosi aż 13%. Łącząc najlepsze tradycje z pragnieniem czynienia dobra, Obrońcy często wybierają branże silnie ugruntowane historycznie, takie jak medycyna, praca naukowa, charytatywna czy społeczna.

Ludzie o osobowości Obrońcy, zwłaszcza jej buntowniczego typu, często są drobiazgowi w niemal perfekcjonistyczny sposób, a choć nieobca jest im prokrastynacja, zawsze można na nich liczyć, jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów. Obrońcy traktują swoje obowiązki osobiście, stale podwyższają poprzeczkę i robią wszystko, co w ich mocy, aby przekroczyć oczekiwania i zadowolić innych, zarówno w pracy, jak i w domu.

Aby nam uwierzyć, trzeba nas zobaczyć

Wyzwaniem dla osób o osobowości Obrońcy jest zapewnienie, aby ich wysiłki zostały zauważone. Obrońcy mają tendencję do umniejszania swoich osiągnięć, a choć dzięki swojej życzliwości często zdobywają sobie szacunek, bardziej cyniczne i samolubne osoby nieraz wykorzystują ich poświęcenie i pokorę przez nadmierne obciążanie ich pracą i przypisywanie sobie ich osiągnięć. Obrońcy muszą wiedzieć, kiedy powiedzieć „nie” i stanąć we własnej obronie, aby zachować pewność siebie i entuzjazm.

Co nietypowe dla introwertycznych typów osobowości, Obrońcy mają towarzyską naturę, znakomicie korzystają z własnej pamięci, nie po to, aby przechowywać w niej zbędne dane czy błahostki, lecz aby zapamiętywać ludzi i szczegóły z ich życia. Obrońcy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o dawanie prezentów, gdyż korzystając ze swojej wyobraźni i naturalnej wrażliwości dają wyraz własnej hojności w sposób poruszający serce obdarowanej osoby. Choć często sprawdza się to też w przypadku kolegów z pracy, których Obrońcy zwykle uważają za osobistych przyjaciół, ich talent do wyrażania uczuć w pełni rozkwita dopiero w rodzinie.

Jeśli tylko mogę cię ochronić, zrobię to

Obrońcy to wspaniali ludzie, którzy rzadko pozostają bezczynni, jeśli jakaś ważna sprawa czeka na rozwiązanie. Ich zdolność do nawiązywania osobistych kontaktów z innymi nie ma sobie równych wśród introwertyków, a radość, jaką sprawia im podtrzymywanie więzi, aby cieszyć się wspierającą i szczęśliwą rodziną, to prezent dla wszystkich. Nigdy nie lubią być w centrum uwagi, mogą mieć poczucie winy, jeśli są zasłużenie nagradzani za pracę całego zespołu, gdy jednak zapewnią, by doceniono ich wysiłki, Obrońcy mogą też odczuwać satysfakcję, o jakiej ludziom o innych typach osobowości nawet się nie śniło.