Świetna książka do której lubię wracać. Zawiera wiele pozytywnych słów i spostrzeżeń . W książce autorzy przedstawiają jak w codziennym pędzie łatwo przegapić te wartościowe momenty/ chwile, które po prostu nam umykają niezauważone. Fragment książki:

„Oto mądre słowa Dalajlamy:

Człowiek poświęca zdrowie, by zarobić pieniądze. Później zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie.

Tak martwimy się, że nie cieszymy się tym , co tu i teraz. A w rezultacie nie żyjemy ani teraz,  ani w przyszłości. Żyjemy, jakbyśmy nigdy nie mieli umrzeć, i tak oto umieramy, nic nie przeżywszy”.

Ten fragment wiele dla mnie znaczy. Uczę się żyć tu i teraz i cieszyć się z każdej chwili , z każdego oddechu, z każdego poranka.

Bardzo fajna książka, podzielona na nie za długie rozdziały. Ćwiczenia są bardzo fajne od prostszych po trudniejsze. Można się przy rozwiązywaniu zmęczyć 🙂 Polecam zwłaszcza na wolne chwile. Dzięki tej książce nie ma czasu na nudę 🙂

„ODZYSKAJ ŻYCIE PO TRAUMIE”

To kolejna książka którą mogę polecić. Pomogła mi zrozumieć czym tak naprawdę jest PTSD, z czym muszę się zmierzyć. W książce podano następującą definicję PTSD (posttraumatic stress disorder) Zaburzenie stresowe pourazowe jest zaburzeniem lękowym, które może powstać na skutek zdarzenia, które osoba przeżyła osobiście bądź którego była świadkiem, a z którym wiązało się rzeczywiste lub subiektywnie odczuwane zagrożenie życia lub fizycznej integralności. Emocjonalne reakcje na takie zdarzenie obejmują: przerażenie, silny strach i bezradność. U osób dotkniętych zespołem stresu pourazowego występują 3 główne grupy objawów:

 • ponowne przeżywanie traumy
 • unikanie bodźców (m. in. rzeczy, ludzi, miejsc, sytuacji), które przypominają o traumie
 • nadmierne wzbudzenie

Sytuacje które zwykle unikają ofiary traumy i które unikałam a niektóre jeszcze do dnia dzisiejszego unikam:

 • siedzenie na miejscu pasażera ( non stop mam wrażenie, że ktoś w nas uderzy)
 • chodzenie po ulicy (boję się, że coś znowu na mnie spadnie, czy to znak, czy coś z balkonu, albo że ktoś znowu mnie potrąci)
 • samotne udanie się dokądś w późnych godzinach wieczornych ( obawiam się, że ktoś mnie potrąci, bo jest słaba widoczność)
 • przebywanie w zatłoczonym sklepie handlowym lub sklepie (obawiam się, że nie będę mogła wyjść, gubię orientację)
 • rozmowa z obcymi ludźmi (boję się, że pomyślą, że jestem jakaś nienormalna)
 • przebywanie na parkingu (obawiam się że wpadnę pod samochód)
 • wybranie się w okolicę w której znajduje się miejsce traumatycznego zdarzenia ( boję się tego miejsca, że wszystko może się powtórzyć)
 • kontakty fizyczne lub seksualne (nie czuję potrzeby)

książka która sama mnie znalazła, przypadek? 🙂 nie sądzę:)  nie mogłam się od niej oderwać. Rozmowy ze znanymi osobami są bardzo fajnie poprowadzone. Zamieściłam fragment po którym mam nadzieję zachęcę Was do sięgnięcia po tą książkę.