Świetna książka do której lubię wracać. Zawiera wiele pozytywnych słów i spostrzeżeń . W książce autorzy przedstawiają jak w codziennym pędzie łatwo przegapić te wartościowe momenty/ chwile, które po prostu nam umykają niezauważone. Fragment książki:
„Oto mądre słowa Dalajlamy:
Człowiek poświęca zdrowie, by zarobić pieniądze. Później zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie.
Tak martwimy się, że nie cieszymy się tym , co tu i teraz. A w rezultacie nie żyjemy ani teraz, ani w przyszłości. Żyjemy, jakbyśmy nigdy nie mieli umrzeć, i tak oto umieramy, nic nie przeżywszy”.
Ten fragment wiele dla mnie znaczy. Uczę się żyć tu i teraz i cieszyć się z każdej chwili , z każdego oddechu, z każdego poranka.
Bardzo fajna książka, podzielona na nie za długie rozdziały. Ćwiczenia są bardzo fajne od prostszych po trudniejsze. Można się przy rozwiązywaniu zmęczyć 🙂 Polecam zwłaszcza na wolne chwile. Dzięki tej książce nie ma czasu na nudę 🙂
„ODZYSKAJ ŻYCIE PO TRAUMIE”
To kolejna książka którą mogę polecić. Pomogła mi zrozumieć czym tak naprawdę jest PTSD, z czym muszę się zmierzyć. W książce podano następującą definicję PTSD (posttraumatic stress disorder) Zaburzenie stresowe pourazowe jest zaburzeniem lękowym, które może powstać na skutek zdarzenia, które osoba przeżyła osobiście bądź którego była świadkiem, a z którym wiązało się rzeczywiste lub subiektywnie odczuwane zagrożenie życia lub fizycznej integralności. Emocjonalne reakcje na takie zdarzenie obejmują: przerażenie, silny strach i bezradność. U osób dotkniętych zespołem stresu pourazowego występują 3 główne grupy objawów:
- ponowne przeżywanie traumy
- unikanie bodźców (m. in. rzeczy, ludzi, miejsc, sytuacji), które przypominają o traumie
- nadmierne wzbudzenie
Sytuacje które zwykle unikają ofiary traumy i które unikałam a niektóre jeszcze do dnia dzisiejszego unikam:
- siedzenie na miejscu pasażera ( non stop mam wrażenie, że ktoś w nas uderzy)
- chodzenie po ulicy (boję się, że coś znowu na mnie spadnie, czy to znak, czy coś z balkonu, albo że ktoś znowu mnie potrąci)
- samotne udanie się dokądś w późnych godzinach wieczornych ( obawiam się, że ktoś mnie potrąci, bo jest słaba widoczność)
- przebywanie w zatłoczonym sklepie handlowym lub sklepie (obawiam się, że nie będę mogła wyjść, gubię orientację)
- rozmowa z obcymi ludźmi (boję się, że pomyślą, że jestem jakaś nienormalna)
- przebywanie na parkingu (obawiam się że wpadnę pod samochód)
- wybranie się w okolicę w której znajduje się miejsce traumatycznego zdarzenia ( boję się tego miejsca, że wszystko może się powtórzyć)
- kontakty fizyczne lub seksualne (nie czuję potrzeby)
książka która sama mnie znalazła, przypadek? 🙂 nie sądzę:) nie mogłam się od niej oderwać. Rozmowy ze znanymi osobami są bardzo fajnie poprowadzone. Zamieściłam fragment po którym mam nadzieję zachęcę Was do sięgnięcia po tą książkę.